TORT SACHERA BEZ GLUTENU powstał, jak większość moich przepisów, przez przypadek. W zeszłym roku mieliśmy w domu międzynarodową kolację. Zamysł był taki, że każde danie miało pochodzić z innego państwa. Pamiętam, że gotowałam wtedy przez dwa dni! Na deser zrobiłam właśnie między innymi TORT SACHERA BEZ GLUTENU. Był on tak dobry, że od tamtej pory robię go zawsze w tej właśnie wersji. Czasem eksperymenty przynoszą niezwykłe rezultaty.
A dlaczego zrobiłam TORT SACHERA bez glutenu? Otóż dwóch z naszych gości ma celijakię. Z tego względu postanowiłam zmodyfikować WSZYSTKIE przepisy specjalnie na naszą kolację. Dla mnie było to ogromne wyzwanie! Nigdy wcześniej nie gotowałam świadomie bez glutenu! Najpierw musiałam się udokumentować, spisać sobie wszystkie składniki, których trzeba przy celijakii unikać. Później przez kilka dni głowiłam się nad tym, czym zastąpić W MOICH PRZEPISACH klasyczne składniki. Efekty były bardzo pozytywne. Tort wyszedł tak pulchny, że rozpływał się w ustach! Jak nigdy!!! Wszyscy chieli przepis. A nasi goście nosili mnie prawie na rękach 🙂 Byli oni po pierwsze zaskoczeni, że mogli wreszcie jeść wszystko to, co inni, a po drugie zachwyceni, bo jedzenie było przepyszne. I co najważniejsze, pozostali goście nie zauważyli żadnej różnicy w smaku.
SKŁADNIKI NA TORT SACHERA BEZ GLUTENU
gorzka czekolada (najlepiej 70/80% masy kakaowej): 240 g
masło: 240 g (temperatura pokojowa)
białka: 6
żółtka: 5
cukier trzcinowy: 150 g (może być normalny)
cukier waniliowy lub wanilia: 1 paczka lub pół laski
skrobia kukurydziana (maizena): 160 g
zmielone migdały: 80 g
sól: szczypta
dżem morelowy do przełożenia: 1 mały słoik
SKŁADNIKI NA POLEWĘ
gorzka czekolada: 150 g
cukier: 100 g
woda: 75 ml
JAK ZROBIĆ TORT SACHERA BEZ GLUTENU
Miękkie masło ucieramy mikserem aż do momentu, kiedy powstanie biała, puszysta masa.
Gorzką czekoladę kruszymy na kawałki i rozpuszczmy w kąpieli wodnej. Kiedy lekko przestygnie, dolewamy ją stopniowo do masy masłowej i ubijamy mikserem.
Po wrobieniu całej czekolady, dodajemy po jednym żółtku o temperaturze pokojowej (żeby się nie zważyły), cały czas ucierająć masę mikserem. Ja robię to na wolnych obrotach tylko w jedna stronę, aż do momentu, kiedy żółtka połączą się idealnie z masą.
Białka ubijamy mikserem na najwyższych obrotach z odrobiną soli. Kiedy zaczna gęstnieć, dodajemy cukier waniliowy i tukier trzcinowy (lub zwykły biały). Ubijamy tak długo, aż masa będzie sztywna i lśniąca – nie może ona wypaść z miski po jej odwróceniu.
Pianę z białek dodajemy powoli do pozostałej masy i wrabiamy ją delikatnie drewnianą łyżką lub trzepaczką, unosząc masę od dołu ku górze. To samo robimy ze skrobią kukurydzianą i zmielonymi migdałami. Nie ubijamy i nie mieszakmy mikserem, gdyż ciasto straci wtedy swoją objętość i lekkość.
Nie pomyl skrobi kukurydzianej z mąką kukurydzianą!
Skrobię kukurydzianą można kupić często pod nazwą MAIZENA. Jest to puszysty biały proszek, podobnie jak skrobia ziemniaczana. Używa się jej często w cukiernictwie, aby nadać ciastom lekkiej, puszystej konsystencji. W moich przepisach znajdziecie ją często. Nie próbowałąm robić tortu ze skrobią ziemniaczaną, więc nie wiem, jak by wyszedł.
PIECZENIE
Tortownicę o średnicy 20 – 23 cm smarujemy masłem i opruszamy mąką. Wlewamy do niej ciasto na TORT SACHERA BEZ GLUTENU. Pieczemy go przez ok. 45 minut, w piekarniku nagrzanym do 180ºC, bez termowentylacji.
Po tym czasie nakłuwamy ciasto patyczkiem i sprawdzamy, czy się nie klei. Jeśli patyczek będzie czysty, oznacza to, że tort jest już dopieczony, jaśli nie, musi on się jeszcze dopiec.
Gotowy tort odstawiamy do ostudzenia. Kiedy jest on już zimny, wyjmujemy go delikatnie z foremki, odcinamy górną, nierówną część i przekrawamy na pół (w poziomie). Dolną część smarujemy dość grubą warstwą dżemu morelowego i przykrywamy wszystko drugą częścią tortu. Przygniatamy delikatnie i wypełniamy dżemem ewentualne braki na brzegach tortu.
PRZYGOTOWANIE POLEWY CZEKOLADOWEJ
Teraz możemy przystąpić do przygotowania polewy.
Rozpuszczamy gorzką czekoladę w kąpieli wodnej wraz z wodą i cukrem, cały czas mieszając. Gotujemy rozpuszczoną masę aż do monentu, kiedy zacznie ona gęstnieć – ok. 5 minut.
DEKORACJA TORTU SACHERA
Tak przygotowaną polewą oblewamy cały TORT SACHERA BEZ GLUTENU. Uwaga! Musimy to zrobić szybko i równomiernie bez gładzenia (grozi to odrywaniem się kruszynek z tortu). Polewa sama powinna się rozlać po wierzchu tortu i spłynąć na jego boki.
Tort można ozdobić napisem Sacher.
Tak przygotowany tort odstawiamy aż do momentu, kiedy zastygnie polewa.
Polecam Wam przygotowanie tort dzień przed jego podaniem. Jeśli postoi on przez noc, ciasto najdzie smakiem dżemu i stanie się ono jeszcze smaczniejsze.
TORT SACHERA BEZ GLUTENU można podać z odrobiną bitej śmietany, tak jak to robią w oryginalnej kawiarni Sachera w Wiedniu.
P.S. Jeśli chcecie zrobić klasyczny tort Sachera (z glutenem) zastąpcie skrobię kukurydzianą i mielone migdały mąką – 240 g.
Życzę Wam miłego pieczenia!!! Podzielcie się ze mną w komentarzu Waszymi wrażeniami! Będzie mi miło poczytać. Szczególnie teraz, kiedy mam na to więcej czasu!!! I podeślijcie link znajomym. Założę się, że się ucieszą
Jeśli chcecie, opublikujcie zdjęcie Waszego tortu Sachera na Instagramie lub Facebooku i oznaczcie mnie @niemieckinasycylii lub #niemieckinasycylii, a z przyjemnością opublikuję je w moim Instastory i na fanpejdżu Facebook.
Pozdrawiam serdecznie
A TU znajdziecie więcej moich przepisów na pyszny deser, np.
NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na mój fanpage.
Znasz już moje konto Instagram? Zajrzyj!!! Follow me!!!
Brak Komentarzy