Follow:

Sycylia zimą – 13 powodów dlaczego warto odwiedzić Sycylię zimą

Sycylia zimą? Często unikamy podróży na Sycylię w miesiącach zimowych. Moim zdaniem całkiem niesłusznie. Sycylia ma dużo do zaoferowania właśnie w tym okresie. Wielu rzeczy nie zobaczysz podczas wyjazdu na wyspę w innych porach roku. Aby się o tym przekonać,

przeczytaj mój artykuł i najlepiej od razu kup bilet na Sycylię. Tylko się pośpiesz!!! Zima na Sycylii nie trwa wiecznie!!!

 

Sycylia jest piękna o każdej porze roku. Zawsze jest coś, co ją wyróżnia pośród innych miesięcy roku. Sycylia zimą też potrafi być interesująca. Czy masz jakieś pomysły dlaczego? Ja podam Ci 13 moich powodów, dla których warto odwiedzić Sycylię zimą.

 

TEMPERATURA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Temperatura powietrza na Sycylii w okresie zimowym jest zdecydowanie wyższa niż ta w krajach Europy Północnej. Często sięga ona 15ºC. Nierzadko zdarza się, że na Boże Narodzenie mamy tu nawet przeszło 20ºC!

Nie ukrywam, że dla Sycylijczyków przyzwyczajonych do ponad 40-stopniowych upałów w lecie, a także dla mnie po prawie 12 latach na Sycylii, są to temperatury dość niskie i jest nam po prostu zimno. Dlatego często widać na ulicach śmieszne sceny typu: Sycylijczyk ubrany w grubą zimową kurtkę z futerkiem a obok turysta w koszulce z krótkim rękawkiem.

 

Dwa lata temu moja sąsiadka leciała na Sycylię w lutym i spytała mnie, jak trzeba się ubrać na Sycylii zimą. Ja odpowiedziałam, że noszę kurtkę zimową. Kiedy już była na wyspie, wysłała mi fotki ze spaceru nad morzem. Nie miała ona na sobie ani kurtki zimowej, ani też kurtki wiosennej. Była w letniej bluzce.

 

Ale to chyba nic dziwnego: po kilku miesiącach jesieni i zimy na północy, w temperaturach poniżej 5ºC, 15-20 stopni wydają się być prawdziwym luksusem.

 

 

SŁOŃCE NA SYCYLII ZIMĄ

 

Na Sycylii zawsze można zatankować trochę słońca. Liczba słonecznych godzin waha się tu od 4 w grudniu i w styczniu do 6 w marcu. Nie na darmo Sycylia nazywana jest WYSPĄ SŁOŃCA. Słonecznych dni jest tu ponad 300 w roku!!!

Szczególnie osoby zamieszkujące północną część Europy, np. Skandynawię, widzą w zimie bardzo mało słońca. Wiąże się to niestety  z wysoką liczbą depresji. Jak wiadomo, słońce jest odpowiedzialne za produkcję hormonów szczęścia. Myślę, że to właśnie dlatego mieszkańcy południowych krajów są szczęśliwsi, częściej się śmieją i mniej cierpią na depresje.

Mogę to potwierdzić na własnym przykładzie. Podczas wieloletniego pobytu w Zagłębiu Ruhry (Niemcy) często czułam się słaba, bez energii. Brakowało mi promieni słonecznych, przygnębiało mnie szare niebo. W takich warunkach zdecydowanie znacznie trudniej czuć się szczęśliwym.

Na Sycylii do dobrego samopoczucia wystarczy mi spojrzeć na niebo: błękitne, czasem pokryte kolorowymi chmurkami, prawie zawsze rozświetlone słonecznymi promieniami.

 

Teraz rozumiem, dlaczego Sycylijczyk nie rozstaje się ze swoimi okularami słonecznymi nawet w zimie.

 

Pamiętam, jak podczas mojego pobytu w Polsce na Święta 2017 roku przez całe dwa tygodnie nie ujrzałam słońca. Jakaż to była radość, kiedy samolot wzbił się w powietrze i po przebiciu grubej warstwy chmur moim oczom ukazało się słońce!!! Dopiero w tym momencie uświadomiłam sobie, jak bardzo w ostatnich latach uzależniłam się od słońca.

 

DŁUŻSZE DNI NA SYCYLII ZIMĄ

 

Ze słońcem związana jest też długość dnia. Na Sycylii dni są zimą dłuższe niż w Polsce. W Palermo np. słońce wschodzi w grudniu około godziny 7, a zachodzi około 17. W marcu wschodzi o 6:30 i zachodzi ok. 18:30. Dla porównania w Warszawie w grudniu dzień rozpoczyna się po 8:30, a kończy przed 16, w marcu już o 18 jest ciemno.

Zimą możemy na Sycylii dłużej nacieszyć się światłem dziennym i mamy „więcej czasu” na zwiedzanie niż np. w Paryżu lub w Pradze.

 

PUSTE SZLAKI TURYSTYCZNE NA SYCYLII ZIMĄ

 

Sycylia zimą spodoba się tym, którzy nie przepadają za tłumami. W zimie można spokojniej zwiedzić wyspę, nie trzeba czekać w długich kolejkach za biletami. Wyjątkiem mogą być atrakcje zimowe typu żywa szopka, śnieg w Erice, itp.

W pierwszy weekend stycznia na całej Sycylii w wielu miejscach spadł w tym roku śnieg. Sycylijczycy nie są do takich widoków przyzwyczajeni. Jest wiele osób, które nigdy w życiu nie widziały śniegu! Było to np. związane z długimi kolejkami do kolejki linowej z Trapani do Erice.

 

Fot. Parco dello Zingaro

 

Poza takimi wyjątkowymi wydarzeniami, może się często zdarzyć, iż w muzeach nie będzie nikogo innego poza Tobą, a przyjazny personel oprowadzi Cię po wystawie, gdyż chce się wygadać i nie jest zmęczony setkami ciekawskich turystów, które w wysokim sezonie odwiedzają muzea.

Łatwiej jest też zrobić ciekawe zdjęcia miejsc, które latem pękają w szwach. To właśnie Sycylia zimą podaruje Ci zdjęcia samych świątyń, czy pustych plaż. Wiele z fotografii, które widzimy w reklamach nadmorskich miejsc, zrobionych jest właśnie zimą.

 

Fot. Erice 5.01.2019, Mario Torrente

 

NIŻSZE CENY NA SYCYLII ZIMĄ

 

Ceny poza sezonem są niższe. Dobrze o tym wiadomo. Można wtedy nieźle zaoszczędzić. Sycylia zimą również kosztuje mniej.

Tańsze są bilety lotnicze, łatwo znaleźć oferty na noclegi. Wiele miejsc na Sycylii można zwiedzać zimą bez opłat. Jest tak np. w niektórych Rezerwatach Przyrody. Dobrym przykładem jest Rezerwat Monte Cofano.

Zimą na Sycylii często nie trzeba płacić za parking. Jest wiele miejsc, w których płaci się tylko w okresie od kwietnia do października. To samo dotyczy często zakazu wjazdu na Starówkę (np. w Trapani).

 

PUSTE HOTELE NA SYCYLII ZIMĄ

 

W sezonie zimowym duuuużo łatwiej jest znaleźć nocleg. Hotele, apartamenty czy B&B są często puste. Robią bardzo atrakcyjne oferty, aby przyciągnąć turystów.

Na stronach typu Booking.com aż roi się od atrakcyjnych cen!!! Sprawdź sam!!!

Podczas zimowej objazdówki po Sycylii nie będziesz mieć problemu, aby spontanicznie zamówić nocleg w miejscu, które niespodziewanie zauroczy Cię podczas podróży.

 

Booking.com

 

SYCYLIA ZIMĄ NA TALERZU SMAKUJE INACZEJ

 

Zimą na Sycylii możesz posmakować wielu produktów, których nie znajdziesz w innym okresie roku. Chodzi tu głównie o sezonowe owoce i warzywa, ale nie tylko.

Na Sycylii jest wiele potraw, które przygotowuje się głównie zimą. To właśnie teraz zjesz tu najlepsze karczochy pod każdą postacią: od pasty z karczochami po grillowane karczochy ze świeżą oliwą. Teraz jest czas na gotowane warzywa, przepyszny zielony kalafior, czy mięsne dania typu stufato, które przypominają nasz gulasz. Palce lizać!!!

Z ryb warto spróbować solonego baccala czyli dorsza, którego znajdziesz na każdym targu w wielkich solonych suszonych płatach.

 

Fot. Karczochy

 

Fot. Zielony kalafior i makaron z kalafiorem

 

Fot. Suszony dorsz i dorsz zapiekany z ziemniakami, oliwkami, pomidorami i origano

 

TE SŁODKOŚCI NAJLEPIEJ SMAKUJĄ ZIMĄ

 

Zimą jest też najlepszy okres na ser ricotta. Smakuje on jak nigdy!!! Zwierzęta żywią się zimą na Sycylii świeżym, zieleniutkim zielskiem i dają dlatego lepsze mleko. To właśnie dlatego Sycylia zimą podaruje Ci wyśmienite słodkości typu crostata z ricottą, cassata siciliana, cassatelle – smażone pierożki z ricottą i kawałkami czekolady, czy cannoli (smażone rurki nadziewane ricottą i często kawałkami czekolady lub skórką pomarańczową). Zimą są one przygotowane ze świeżej ricotty, nie z mrożonej, jak to się często zdarza latem. Spróbuj choć raz tych pyszności w zimie, a przekonasz się dlaczego Sycylijczycy jadają je głównie o tej porze roku! Latem cannoli i cassata siciliana jadają przeważnie tylko turyści. Szanujące się ciastkarnie przyrządzają cassatę wyłącznie zimą.

Zimową porą znajdziesz na Sycylii najlepsze sfinci – smażone w głęboim oleju, obsypane obficie cukrem i cynamonem ciastka przypominające pączki. W okresie Bożego Narodzenia i karnawału są to najczęściej przygotowywane słodkości na Sycylii.

Nie wspomnę o panettone, które jada się zimą w całej Italii. To jednak właśnie na Sycylii będziesz mógł skosztować wyjątkowego panettone obsypanego na wierzchu pistacjami z Bronte i nadziewanego kremem pistacjowym. Ja go uwielbiam!!! Jak lecę do Polski na Święta, pistacjowa baba leci ze mną. Czekam na nią cały rok!!! Mam taką piekarnię pod domem, która robi najlepsze pistacjowe panettone na świecie!!!

 

Fot. Panettone z pistacjami od lokalnego piekarza i własnoręcznie robione cannoli

 

ŚWIEŻE CYTRUSY NA SYCYLII ZIMĄ

 

Między smakołykami celowo nie wspomniałam o cytrusach. Chcę im poświęcić więcej miejsca. Sycylia zimą jest prawdziwym cytrusowym rajem!!!

Mnie mandarynki zawsze kojarzyły się ze świętami Bożego Narodzenia. Nic w tym dziwnego. To właśnie w tym okresie rosną one sobie na drzewkach w całej Italii. Cytrusowe drzewka uginają się w zimie pod ciężarem mandarynek, cytryn i pomarańczy.

To właśnie teraz ujrzysz na własne oczy gaje cytrusowe czy ulice nawet wielkich miast ozdobione dojrzałymi cytrusami.

Na Sycylii między grudniem a marcem przekonasz się, jak pachnie mandarynka świeżo zerwana z drzewa, przekonasz się, że jej skórka nie jest lepiąca od pokrywającego ją wosku.

Zobaczysz, jak wygląda świeża cytryna, pomarszczona, z dołkami, w odcieniach od zielonego przez limonkowy aż po soczyście żółty. Odkryjesz, że nie wszystkie cytryny są okrągłe i świecące jak bombki na świąteczną choinkę.

Odkryjesz też cytrusy, których nie znasz z Polski: bergamotkę, pomelo, ogromne żółte cytryny cedrowe (cytrony), cytrony o ciekawej nazwie: ręka Buddy czy kumkwat.

 

Fot. Sycylijskie czerwone pomarańcza na domowy dżem, pomarańcza na targu w Trapani i świeży sok z mandarynek

 

Zimą wypijesz na Sycylii najlepszy świeżo wyciskany sok z czerwonych pomarańczy sycylijskich czy mandarynek. Smakuje on zarówno o poranku do sycylijskiego śniadania, jak i w środku dnia. Ma on jeszcze lepszy smak, jeśli wypijesz go w okularach słonecznych, przy stoliku na dworze (po poznańsku), z twarzą wystawioną do słońca.

 

ŻYWA SZOPKA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Żywe szopki są na Sycylii prawdziwą atrakcją w okresie świąt Bożego Narodzenia. Cieszą się na nią nie tylko turyści. Szopka dla Sycylijczyków ma bardzo szczególne znaczenie. Jest ona najważniejszym elementem dekoracyjnym. Choinka przywędrowała na Sycylię stosunkowo niedawno.

W każdym niemalże sycylijskiem domu robi się szopkę, która składa się z maleńkich figurek, drewnianych domków, płynących rzek, wodospadów, gór, lasów… Szopkom poświęca się sporo czasu. Są one często małymi dziełami sztuki. Małymi, to jednak chyba nie zawsze właściwe słowo. W wielu domach buduje się bowiem szopki na całych stołach, fortepianach, kredensach. Są one przemyślane w najmniejszych szczegółach i cieszą oczy małych i dużych. Często ojcowie czerpią przy budowie szopki więcej radości niż dzieci. Szopki powstają przeważnie pod koniec listopada, a najpóźniej na początku grudnia. Wszystko musi być gotowe na 8 grudnia. To właśnie w tym dniu rozpoczyna się na Sycylii okres świąteczny. Tylko figurka małego Jezuska pojawia się w szopce w Boże Narodzenie.

 

 

Żywe szopki są wspaniałą tradycją, która przekazuje często nowym pokoleniom, jak żyło się kiedyś na Sycylii. W szopkach odgrywa się prawdziwe, często wymarłe już zawody. W żywej szopce w Custonaci koło Trapani można np. zobaczyć, jak wyglądała praca kowala, jak wyplatano kosze i meble z palmy, jak robiono niegdyś buty itp. Wszystko to odbywa się w skansenie, który stworzono w jaskini Mangiapane. Była ona zamieszkana jeszcze po drugiej wojnie światowej! Dziś można to miejsce zwiedzać przez cały rok, a od drugiego Święta do Trzech Króli podziwiać żywą szopkę – il presepe vivente.

 

Fot. presepecustonaci.it

 

ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Świąteczna atmosfera kojarzy się Polakom ze śniegiem i mrozem. Być może najmłodsze pokolenia nie będą już znały takiej magicznej atmosfery. Śniegu jest coraz mniej, a i mrozi coraz rzadziej. Jak na przekór, na Sycylii dzieci od kilku lat mogą przekonać się na własnej skórze, co to jest śnieg.

W lokalnej prasie przeczytałam, iż 4 stycznia 2019 roku dwójka chłopców postanowiła nawet wybrać się samemu z Trapani do średniowiecznego miasta Erice, położonego na szczycie góry wyrastającej z Morza Tyrreńskiego, właśnie po to, aby zobaczyć po raz pierwszy w swoim życiu śnieg. Kolejką można jeździć oficjalnie od 8 roku życia, więc sprzedano im normalnie bilety. Po wjechaniu na górę zgubili się oni w labiryncie wąskich uliczek. Kiedy odnaleziono ich przypadkiem po kilku godzinach, byli oni kompletnie przemarznięci. Odwieziono ich do domu i oddano w ręce zaskoczonych rodziców.

Do świątecznej atmosfery na Sycylii należą szopki, oświetlone ulice, ozdobione choinki. Wszystko jak w Polsce – myślisz. – Nic specjalnego. Po co tu jechać, przecież lepiej niż na północy Europy być nie może. – I tu się mylisz!!!

 

Bo gdzie zobaczysz palmy ubrane w świąteczne lampki, drzewka mandarynkowe przycięte w formie choinki ozdobione żywymi bombkami? Gdzie będziesz mógł podziwiać choinkę z kaktusa? Na Sycylii wszystko to jest możliwe!!!

 

ŚNIEG I NARTY NA ETNIE NA SYCYLII ZIMĄ

 

W tym roku śniegu na Sycylii jest naprawdę dużo. Na Etnie i w górach Madonie na północy wyspy można w tym roku pojeździć na nartach!!! Działają nawet wyciągi narciarskie.

 

Sycylia zimą – Fot. Patrz przypis*

 

Lubisz jeździć na nartach? Dlaczego nie zamienisz w tym roku stoku alpejskiego na stok wulkaniczny? No bo przyznaj: gdzie będziesz mógł przeżyć tyle wyjątkowych rzeczy naraz??? A tu masz pakiet atrakcji zagwarantowany:

  • białe szaleństwo
  • ośniezony stok na wulkanie z widokiem na morze
  • wizyta na najwyższym wulkanie Europy i spacery na nartach biegowych
  • słońce
  • widok na pobliskie sady cytrusowe
  • zdrowa porcja witamin – świeże soki z sycylijskich cytrusów od śniadania do kolacji
  • przepyszne jedzenie
  • tanie noclegi

Mam wymieniać dalej??? Czy już Cię przekonałam???

 

KARNAWAŁ NA SYCYLII ZIMĄ

 

Zima na Sycylii podaruje Ci też okazję do dobrej zabawy. Jeśli lubisz karnawał, a byłeś już na karnewale w Wenecji czy w Kolonii, powinieneś choć raz przeżyć karnawał na największej wyspie Morza Śródziemnego.

Najpiękniejsze i najbardziej znane korowody karnawałowe mają miejsce w Sciacca (południowa Sycylia, Provincia di Agrigento) i w Acireale (wschodnia Sycylia, Provinci di Catania).

Karnawał w Acireale koło Katanii określa się mianem najpiękniejszego na Sycylii. W skali Włoch plasuje się on na 3 miejscu.

 

Fot. Carnevale di Acireale

 

Fot. Carnevale di Sciacca

 

ZIELONE ŁĄKI I DRZEWA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Na Sycylii będziesz miał okazję zobaczyć zielone łąki w środku zimy. Sycylia zimą jest bowiem głównie zielona. Zimowa zieleń na Sycylii jest soczysta. Gra światła w grudniu i w styczniu sprawia, iż pagórki porośnięte świeżą trawą, zbożem i zielonymi drzewami wydają się być zrobione z aksamitu. Ma się wrażenie, że są one mięciutkie i przytulne, niczym ciepła kołderka. Aż chciałoby się często przystanąć na środku autostrady, aby to wszystko sfotografować.

Często jednak fotografie zrobione naszymi oczami pozostają w naszych sercach na dłużej. Bez aparatu potrafimy lepiej zmagazynować wszystko, co nas otacza. Oglądamy świat taki, jakim jest naprawdę, a nie przez obiektyw.

Dlatego lubię podróżować po sycylijskich autostradach. Mogę się napatrzeć na wspaniałe widoki, które są tak różnorodne, że aż się w to nie chce wierzyć. W jeden dzień na trasie Trapani – Katania, mogę zobaczyć lazurowe zatoki morza w Castelammare del Golfo, zielone doliny, kolorowe Palermo, ośnieżone szczyty w górach na północy wyspy i ośnieżoną, często w zimie dymiącą Etnę…

 

 

SYCYLIA ZIMĄ: JESZCZE PYTASZ DLACZEGO?

 

Podałam Ci wystarczającą liczbę powodów, abyś uwierzył, że zima na Sycylii ma swój urok? Kupiłeś już bilet? Jeszcze nie? Nie zwlekaj!!! Nie odkładaj tego na później!!! Zima na Sycylii nie trwa wiecznie!!!

 

Tu czeka na Ciebie śródziemnomorska wyspa oblana słońcem, ociekająca mandarynkowym sokiem, z sycie zastawionym stołem, na którym stoją już sycylijskie cannoli ze świeżej ricotty, rogaliki nadziewane kremem pistacjowym, świeża spremuta d’arancia lub jeśli wolisz kieliszek doskonałego wina z sycylijskich winogron, bruschetta z pachnącą oliwą, najlepsze na świecie cytrynowe Limoncello i ONA – jej Wyskość Etna…

 

 

To co? Do zobaczenia na Sycylii!!!

 

Czekam na Ciebie w Trapani. Jeśli będziesz, daj znać – umówimy się na kawę!

Czekam też na Twoje komentarze pod wpisem. Są one dla mnie znakiem, że czytasz i doceniasz moje artykuły. Zostaw po sobie znak. Będzie mi miło.

Jeśli chcesz mi pokazać Twoje zdjęcia z Sycylii, podzielić się Twoją zimową przygodą na wyspie, zapraszam Cię do grupy Facebook i na fanpage.

 

[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

 

Znasz już moje konto Instagram? Tam możesz obejrzeć fotki, których nie publikuję nigdzie indziej. Follow me!!!

 

Pozdrawiam serdecznie

Ewa

 

*Przypis

Zdjęcia zaczerpnięte ze stron Facebook Etna Sci (w prawym i lewym górnym rogu, w lewym dolnym rogu i środkowe) i Piano battaglia (Madonie) (środkowe na górze); zdjęcie Sycylii zrobione przez stację satelitarną Sentinel 2; pozostałe zdjęcia kolekcja prywatna

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

67 komentarzy

  • Odpowiedz Cecylia

    Zatem jadę zimą. Utwierdziłam się w przekonaniu, że zimowe ferie to dobry czas na zwiedzanie Sycylii. Zaczynam 10 lutego od Katanii, w planach mam jeszcze Syrakuzy, Taorminę, Etnę przy odrobinie szczęścia i pogody. Tu dowiedziałam sie o karnawale w Acireale, na który też spróbuję się „załapać”. Bardzo ciekawa strona. Dziękuję.

    25 stycznia 2019 at 17:17
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      To ja dziękuję!!! Pozdrawiam i życzę miłego pobytu na Wyspie Słońca ☀

      26 stycznia 2019 at 20:56
    • Odpowiedz Marti

      Jak było, my się wybieramy w styczniu 2020 na ferie 😱

      25 września 2019 at 23:20
      • Odpowiedz Zosia

        Wybieram się na Sycylię pod koniec lutego. Licze na dobrą pogodę 😁

        23 grudnia 2023 at 02:26
  • Odpowiedz Krzysztof

    Dziękuję za artykuł, czegoś takiego szukałem – uwielbiam podróżować z rodziną po za sezonem!

    20 maja 2019 at 17:07
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Super! Bardzo się cieszę, że informacje, którymi się z Wami dzielę, są przez Was doceniane 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Ewa

      20 maja 2019 at 17:58
  • Odpowiedz Aśka

    W ferie zimowe jade z 11 letnim synem do Katanii. Obawiam sie jednak ze oprocz zwiedzania i pieknych widokow nie ma tam zadnych atrakcji dla dzieci,parkow rozrywki otwartych zima.

    9 września 2019 at 16:30
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Hej Asiu, zimą z parkami rozrywki na Sycylii jest rzeczywiście trudno. Etnaland jest zamknięty. Warto zapoznać się z ofertą parków przygodowych jak np. PARCO AVVENTURA ETNA – poza sezonem jest on otwarty w weekendy i w święta, a w tygodniu tylko po rezerwacji. Jest też MONTE ROSI ADVENTURE PARK. Z tego, co piszą na stronie jest on otwarty zimą jedynie w niedziele, a w tygodniu po rezerwacji. Jest też LIOTRU ADVENTURE PARK. Niestety na Facebooku nie ma godzin otwarcia, a strona nie działa. Ale można spróbować skontaktować się z nimi przez messengera.
      Pozdrawiam
      Ewa

      18 września 2019 at 12:37
    • Odpowiedz Marti

      my tez się wybieramy w styczniu 2020 na ferie i wypożyczamy auto na tydzień 😱

      25 września 2019 at 23:22
      • Odpowiedz Ewa Soczewka

        Miłych wakacji!!!!

        24 października 2019 at 19:08
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

    Znam wiele osób, które były bardzo zadowolone z wakacji na Sycylii w zimowej porze. Wiadomo, że się nikt nie kąpie, ale na zwiedzanie jest idealnie. Jest mało ludzi, można zrobić fajne zdjęcia. A w porównaniu do Polski temperatury i tak są wysokie, więc są nawet osoby, które chodzą w krótkim rękawku. Czekam na Wasze wrażenia! Pozdrawiam z wciąż upalnego Trapani.
    Ewa

    26 września 2019 at 12:18
  • Odpowiedz Mariusz

    Super artykuł, może zdecydować o tym gdzie zazimujemy styczeń i luty. Wybieramy się na zimę na dwa miesiące do Hiszpanii lub, a po tym artykule prawie na pewno, na Sycylię.
    Mam tylko dwa pytania:
    Jak Sycylijczycy reagują na psy, podróżujemy z dwoma naszymi sierściuchami :). I czy można na Sycylii zatrzymać się kamperem na „dziko”.

    21 października 2019 at 19:58
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

    Ciao Mariusz,
    bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂
    Jeśli chodzi o Twoje pytania:
    1. Psy – nie spotkałam się na Sycylii z wrogością wobec psów. Ludzie chodzą z psami do restauracji, do sklepów. Nawet na plażach widzę często ludzi z psami. Ale są też plaże, gdzie psy są zabronione.
    2. Jeśli chodzi o kampery parkowane na dziko, to czytałam, że ogólnie muszą być spełnione trzy warunki: w miejscu, gdzie parkujesz nie powinno być zakazu parkowania; kamper nie może być przytwierdzony do powierzchni, i nie może wynikać z parkowania, iż przewiduje ono dłuższy pobyt; nie można zaśmiecać i z kampera nie mogą być wylewane ścieki. Link:
    https://www.laleggepertutti.it/220856_dove-si-puo-parcheggiare-il-camper

    Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że jak będziecie w moich okolicach (Trapani) to dacie mi znać i się spotkamy!
    Ewa

    23 października 2019 at 14:35
    • Odpowiedz Mariusz

      Ewo bardzo dziękuję, szczególnie za link wyjaśnia dość dokładnie tę kwestię. Co do spotkania to z największą przyjemnością zameldujemy sie z wyprzedzeniem 🙂
      Mariusz

      23 października 2019 at 20:11
      • Odpowiedz Ewa Soczewka

        Bardzo proszę 🙂 Ok! Czekam na wieści. Możecie się odezwać przez fanpejdża na Facebooku, instagram lub maila. Jak Wam wygodniej.
        Pozdrawiam i życzę miłej podróży
        Ewa

        24 października 2019 at 19:07
  • Odpowiedz Monika

    My również zaplanowaliśmy spędzenie ferii zimowych na Sycylii. 15 lutego 2020 zaczynamy. Już nie mogę się doczekać:)

    28 października 2019 at 12:09
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Super! I gdzie się dokładnie wybieracie?

      28 października 2019 at 12:18
      • Odpowiedz Monika

        No wlasnie…. lot wykupiony i zaczynamy planować pobyt. Pomysły są różne. Przylatujemy do Katanii i prawdopodobnie ruszymy na południe.

        29 października 2019 at 18:51
        • Odpowiedz Ewa Soczewka

          Każda część wyspy jest inna, każdą warto zwiedzić. Ja bym się też skoncentrowała na jednej części 🙂

          30 października 2019 at 14:32
  • Odpowiedz Marcin

    My też ruszamy 17lutego na podbój Sycylii

    Już się nie mogę doczekać

    A teraz czas planowania-lubię

    30 października 2019 at 11:00
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Czekam na Wasze relacje! Jestem ciekawa wrażeń 🙂
      Ja planowanie naszych podróży zostawiam zawsze mężowi, bo lubię efekt niespodzianki 🙂 Dopiero na miejscu biorę do ręki przewodniki i czytam 🙂

      30 października 2019 at 14:34
  • Odpowiedz Malwina

    Hej Ewa,

    Świetny wpis! Utwierdzilaś mnie w przekonaniu iż dobre zrobiłam wybierać w styczniu Catanię 🙂
    Powiedz mi czy Ty się orientujesz czy w schronisku przy Etnie można wypożyczyć rakiety na samodzielne wejście na wulkan?
    Jeśli tak to orientujesz się jaka jest cena za wypożyczenie?

    12 listopada 2019 at 09:33
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Hej Malwina, niestety nie wiem, czy w samym schronisku są do wypożyczenia rakiety, ale w internecie widziałam, że pod Etną są wypożyczalnie, które mają je w swojej ofercie 🙂 Życzę miłych wakacji!!!
      Pozdrawiam ze słonecznego dziś Trapani
      Ewa

      15 listopada 2019 at 11:45
  • Odpowiedz Zuza

    Witam,
    Chciałabym się wybrać na Sycylie w lutym, najpewniej w drugiej połowie. Mam pytanie, którą część Sycylii w tym okresie najlepiej odwiedzić? Zastanawiamy się między lotem do Palermo/ Katanii? Czekam na wskazówki i pozdrawiam!

    13 listopada 2019 at 10:42
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Hej Zuza,
      trudno powiedzieć. Każda część Sycylii ma swój urok. Na wschodniej części będzie zaśnieżona Etna, pusta Taormina i Syrakuzy ze swoimi pięknymi teatrami. Po zachodniej części jest zawsze pulsujące życiem Palermo, parki archeologiczne (Agrigento, Selinunte, Segesta), urokliwe miejsca do trekkingu, jak Parco dello Zingaro czy Rezerwat Monte Cofano. Zależy, co Was bardziej przyciąga 🙂
      Pozdrawiam i życzę miłej podróży (bo tu czy tu na pewno będzie super)
      Ewa

      15 listopada 2019 at 12:12
  • Odpowiedz Zuza

    Witam,
    Chciałabym wybrać się na Sycylię w lutym tego roku, najprawdopodobniej w drugiej połowie. Którą część Sycylii polecasz na ten okres? Zastanawiamy się nad lotami do Palermo/ Katanii?
    Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam!

    13 listopada 2019 at 12:49
  • Odpowiedz Kasia

    Witam i dziękuję. Świetny artykuł! Właśnie wróciłam z Trapani i zastanawiałam się nad powrotem zima. Ten artykuł utwierdził mnie tylko w tym postanowieniu i juz szukam biletu na styczeń. Żałuję tylko ze nie zdążę na żywa szopkę, bo mogę jechać dopiero w drugiej połowie. Już się ciesze na aromatyczne mandarynki , jadłam w październiku jeszcze lekko zielone i juz były pyszne. Pozdrawiam serdecznie

    15 listopada 2019 at 10:14
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Hej Kasiu,
      bardzo się cieszę, że spodobało Ci się w Trapani i na moim blogu 🙂
      Następnym razem daj znać, to się spotkamy na kawę 🙂
      Pozdrawiam
      Ewa

      15 listopada 2019 at 12:14
  • Odpowiedz Ewa

    Cześć Ewa,
    za 3 dni ruszam na Sycylię. W planach mam odwiedzenie Palermo, Katanię, Wysy Liparyjskie i oczwyiście Etnę. Jaka temperatura jest aktualnie na Wyspie? Znajdzie się jeszcze trochę słońca i możliwość popływania w morzu? 🙂
    Pozdrawiam 🙂

    16 listopada 2019 at 11:46
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Cześć Imienniczko!
      Obecnie na Sycylii jest w dzień ok. 18-20 stopni, wieczorem robi się chłodno (ja chodzę w trenchu lub w kurtce skórzanej, obowiązkowo lekka apaszka lub szal). W zeszłym tygodniu sporo padało, temperatury spadły. Na Etnie jest już śnieg. W tym momencie jest aktywna, więc są super widoki, ale nie można wchodzić na samą górę.

      Jeśli chodzi o kąpiele – hmmm. Już dawno nie widziałam nikogo w morzu. Ale być może odważysz się w samo południe przy pięknej, słonecznej pogodzie… Daj znać! Jestem ciekawa 🙂
      Pozdrawiam I życzę miłych wakacji
      Ewa

      18 listopada 2019 at 11:26
  • Odpowiedz Magda

    Super wpis! Dziękuję za niego!
    Teraz tymbardziej wiem, że wycieczka na Sycylie w grudniu o dobry pomysł!
    Czy są jakieś miejsca, które szczególni polecasz w tym okresie? 🙂 zaplanowałam trasę: Katania-Taormina-Linguaglossa/Etna- Cefalu-Palermo-Trapani-Agrigento- Enna -Syrakuzy – Katania. Jeszcze nie wiem, jak poradzic sobie z noclegami, żeby jednak zaznać wieczornego odpoczynku w którymś miejscu na dłużej 🙂
    a czy Etna w grudniu będzie dostępna? Czy masz może jakąś podpowiedź jak najlepiej się na nią dostać? (raczej wjechać 😉
    pozdrawiam! 🙂

    21 listopada 2019 at 22:04
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Magda,
      nie wiem, na ile dni wybierasz się na Sycylię, ale Twoja trasa jest dość intensywna. Pmiętaj, że dni są o tej porze roku krótsze, już koło 16.30/ 17 robi się ciemno. Poza tym może padać deszcz, a nawet śnieg, co może uniemożliwiać szybką jazdę. Jeśli chcesz trochę wypocząć, bez codziennego pakowania walizki, obierz sobie na bazę wypadową na wschodniej części wyspy np. Katanię, która jest dużym miastem, więć nie będziesz miała problemu ze sklepami, restauracjami itp, a na zachodniej np. Trapani lub Castellammare del Golfo.
      Czy będzie można wejść na Etnę? Na to pytanie chyba nikt nie potrafi odpowiedzieć. Jeśli będzie aktywny, to może być zakaz. Zimą warto wjechać kolejką, a dalej utartym szlakiem – lepiej z niego nie zbaczać, gdyz nigdy nie wiadomo, co kryje się pod śniegiem, wejść na ok. 2900 mnpm. Całość na piechotę jest raczej niemożliwa ze względu na krótkie dni. Warto skorzystać z pomocy przewodnika. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu na śnieg, zimno i wiatr!
      Pozdrawiam serdecznie
      Ewa

      25 listopada 2019 at 14:36
  • Odpowiedz Alicja

    Cześć, pod koniec lutego wybieram się do Mediolanu.Chcę „skoczyć” na dwa dni na Sycylię. Nie wiem od czego zacząć, bo wszystko wydaje się być tam interesujące. Masz jakieś propozycje albo czas na kawę żeby opowiedzieć o wyspie? 🙂

    28 listopada 2019 at 21:06
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Alicja!
      Myślę, że dwudniowy wypad do Palermo w lutym to jest to. Miasto przez cały rok tętni życiem. A zimą zdecydowanie lepiej zwiedza się duże miasta. Latem jest w nich zbyt duszno. W Palermo znajdziesz opcje na każdą pogodę – spacer po mieście, targach, parkach, muzea, teatry… Na pewno nie będziesz się nudzić! Ja mieszkam w Trapani, jak chcesz, zapraszam tutaj! Chętnie spotkam się z Tobą na kawę i opowiem co nieco o wyspie 🙂
      Pozdrawiam
      Ewa

      29 listopada 2019 at 13:50
  • Odpowiedz Tom-cio

    Dziękuję za artykuł
    Pozwolił mi przekonać żonkę,że pomysł na Sycylię kamperem w styczniu to nie jakieś moje mrzonki,tylko marzenie do spełnienia,wyjeżdżamy 3stycznia!.Napisz proszę jak tam z temperatura wody,wiadomo kąpać się nie będziemy.ale czy można zamoczyć gdzieś nogi i czy macie tam jakieś gorące źródła?Sanki dla naszego pięciolatka tez zabieramy,zdjęcia Etny zapierają dech.A i nasz owczarek podhalański też pewnie będzie się czuł dobrze,dziękujesz jeszcze za super artykuł i przekonanie do Sycyli zima

    1 grudnia 2019 at 10:51
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Tom-cio,

      Cieszę się, że nabraliście ochoty na Sycylię zimą. Na pewno znajdziecie fajne miejsca i odkryjecie je z innej, nieznanej turystom strony.

      Aktualną temperaturę wody znajdziecie tu:

      http://www.meteoam.it/prodotti_grafici/temperaturaMare
      Ja bym się nie kąpała, ale znam osoby, które to robią przez cały rok. Pewnie można więc też zamoczyć nogi 😉 Nawet z widokiem na ośnieżoną Etnę.

      Termy są, np w Segesta/Alcamo/Castellammare del Golfo, na wyspie Vulcano, w Sciacca, w Messynie, Acireale.

      Życzę Wam wspaniałych wakacji i czekam na wrażenia!
      Pozdrawiam
      Ewa

      1 grudnia 2019 at 19:45
  • Odpowiedz Aneta

    Ciao Ewa,
    wybieram się z 11-letnim synem do Katanii na tydzień w okresie sylwestrowym. Zamierzam wynająć auto. Czy mogłabyś mi doradzić czy są jakieś atrakcje okołosylwestrowe na wyspie ? Przez lata mieszkałam w Andaluzji, było tam lodowato w mieszkaniach. Jak wygląda to na Sycylii?
    Pozdrowienia !

    2 grudnia 2019 at 19:05
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Aneta,
      w tym okresie powinny być jeszcze otwarte np. żywe szopki. Nie wiem, gdzie się dokłądnie wybierasz, ale np. niedaleko Trapani – w Custonaci w jaskini Mangiapane jest piękna szopka czynna w dniach 25/26/27/28/29 grudzień 2019 i 04 /05 /06 styczeń 2020. W Erice jest jarmark świąteczny i szopki w całym mieście aż do 6 stycznia. A tu znajdziesz inne atrakcje: https://www.siciliainfesta.com/calendario/dicembre.htm

      W mieszkaniach potrafi być bardzo zimno, to prawda. Ale w hotelach czy w B&B jest raczej ciepło, bo można włączyć ciepły nawiew. Więcej o zimie na Sycylii poczytasz u mnie tu: https://www.niemieckinasycylii.com/zima-na-sycylii-10-sycylijskich-sposobow-na-przetrwanie-zimy/

      Pozdrawiam i życzę miłego wyjazdu!!!
      Ewa

      9 grudnia 2019 at 17:32
  • Odpowiedz Anna

    Ewa, dziękuję Ci za wpis. „Przegrzebuję” właśnie kolejne wpisy na Twoim blogu 🙂 rozważamy lot na kilka pierwszych dni lutego na Sycylię. Będziemy rodzinnie (2 dorosłych i 2 dzieci w wieku 7 i 5 lat). Chcemy odsapnąć od gonitwy dnia codziennego i jednocześnie złapać trochę cieplejszej pogody. Jestem nieco skołowana po przeczytaniu wpisu o sposobach na przetrwanie zimy na Sycylii 🙂 czy rzeczywiście jest tak, że bez polarowej piżamy i zimowych kurtek ani rusz? Podpowiedz proszę, czy po to „cieplejsze” mamy co jechać, czy jednak szanse są mizerne? Chciałam Cię również zapytać, czy w przypadku pobytu w Palermo jest możliwość zetknięcia z przyrodą bez dalekich wyjazdów? Chodzi mi o połączenie zwiedzania z możliwością „oddechu” na uboczu. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

    29 grudnia 2019 at 22:20
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Ania!
      Bardzo dziękuję za Twój komentarz. Zimowy wypad na sycylię ma jak najbardziej sens. Muszę Ci powiedzieć, że ja właśnie wróciłam z Polski. Po wylądowaniu na Sycylii od razu zauważyłam różnicę w pogodzie. Tu nawet w zimie jest słońce (choć na chwilę widać je prawie codziennie), intensywnie błękitne niebo. Nawet po deszczu od rayu wychodzi słonko, tęcza itp. Aż chce się żyć! W Pl w okresie dwóch tygodni widziałam zaledwie kilka promieni słońca i niebo było niebieskie, ale takie pastelowe.
      W mieszkaniach potrafi tu być naprawdę zimno. Uwierz mi na słowo. Na zewnątrz jest często przyjemniej niż w pomieszczeniach. Dlatego warto wychodzić na spacery. Już teraz są pięknie kwitnące łąki, jest kolorowo. Słoneczko wygrzewa nawet w zimie. A z tak intensywnie kolorowych łąk pochodzi przepyszny ser ricotta, który warto jeść właśnie zimą. To teraz są najlepsze CANNOLI i inne słodzycze z ricottą.
      Jeśli chodzi o Palermo – w mieście jest wiele parków, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Poza tym całkiem w pobliżu jest wiele fajnych miejsc, gdzie można miło spędzić czas na łonie natury.
      Pozdrawiam serdecznie i życzę słonecznego pobytu na zimowej Sycylii!!! Bardzo chętnie dowiem się, jak było!
      Ewa

      9 stycznia 2020 at 15:51
  • Odpowiedz Gosia

    Hej! Za dwanaście dni już będziemy! Lądujemy w Katanii. Bierzemy samochód i do Palermo. Baza wypadowa na 3-4 dni. Potem powrót do Katanii i zwiedzanie okolic. Wiem, tydzień to za mało, ale i tak pięknie!!! 😃

    7 stycznia 2020 at 01:48
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Gosia! Masz rację! Co zobaczycie, to Wasze!!!
      Życzę miłego wyjazdu! Czekam na wieści o tym, jak było!
      Pozdrawiam
      Ewa

      9 stycznia 2020 at 15:52
  • Odpowiedz Dariusz

    Witaj,super artykuł.Szkoda,że nie znalazłem go przed podróżą byłby bardzo pomocny.Zdecydowanie lubię Sycylię i większość uroków opisanych przez Ciebie miałem okazje „skosztować” warto,Bez tłumów w przyjemnej temperaturze z całym dobrodziejstwem pysznych owoców.Pozwolę sobie dorzucić oglądanie panoramy Etny z Castello di Mola rewelacja.
    Pozdrawiam /6dni do wylotu na 24h do Katanii drżyjcie czerwone pomarancze nadchodzę/
    Darek

    21 stycznia 2020 at 22:13
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao! Bardzo dziękuję i cieszę się, że się ze mną zgadzasz. Wszystkie Wasze pomysły, o których piszecie w komentarzach są super! Są pomocne dla wszystkich czytelników planujących podróż na Sycylię. Pozdrawiam!!!
      Ewa

      22 stycznia 2020 at 21:48
  • Odpowiedz AnK

    Witaj Ewa,
    około 20 lat temu objechałam Sycylię autostopem, tyle że w lecie. Wrażenia niezapomniane, wspomnienia nie do odebrania 😉
    Udało mi się namówić Męża na krótki wypad w drugiej połowie lutego. Bilety kupione, nocleg załatwiony na 4 dni w Katanii. Doradź proszę jak najlepiej wykorzystać te 4 dni po wschodniej stronie wyspy. Cudne Trapanii, Palermo etc. pozostawię na inny spontaniczny wypad 🙂
    Pozdrawiam serdecznie, Ania 🙂

    6 lutego 2020 at 10:05
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Ania!
      Łał!!! Sycylię autostopem! I to 20 lat temu! Sama nie wiem, czy było łatwiej czy trudniej 🙂
      Fajnie, że wracasz! 4 dni w okolicach Katanii. Hmm, ja bym spędziła jeden dzień w samej Katanii, bo jest tam sporo do zobaczenia. Trzeba się poszwędać uliczkami i posmakować prawdziwej Sycylii. Jeden dzień na Etnę? Naprawdę warto! Ogrom tego wulkanu można zrozumieć tylko wspinając się na nią… Możecie też pojechać do Taorminy, która w zimie jest piękna, bo wyludniona. I ostatni dzień bym poświęciła na Syrakuzy.
      Buon viaggio!!!
      Ewa

      6 lutego 2020 at 15:14
  • Odpowiedz Karolina

    A my właśnie jutro kończymy podróż po Wschodniej Sycylii 🙂 W pełni się zgadzam ze jest to idealny moment na zwiedzanie, pomijając wszystkie powyższe argumenty, zwróciłam uwagę na jeszcze jeden element działający na korzyść: restauracje nastawione na turystów są bardzo często zamknięte poza sezonem wakacyjnym, tam gdzie mieliśmy okazje jeść oprócz nas bardzo często byli tylko „lokalści” 😉 Pod Etną niewielu turystów, w Syrakuzach prawie pusty parking na Ortygii, a zdjęcia bez kogokolwiek w Marzamemi mówią samo za siebie! Na pewno jeszcze wrócimy!

    7 lutego 2020 at 20:35
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Karolina,
      dziękuję za Twoją wiadomość. Cieszę się, że potwierdzasz moje spostrzeżenia 🙂 Argument z restauracjami jest super!!! Masz w pełni rację!!! Complimenti! Pozdrawiam i do zobaczenia!!!
      Ewa

      8 lutego 2020 at 17:24
  • Odpowiedz Justyna

    Witam! Wczoraj dość spontanicznie zakupiłam bilety dla mnie i dla męża a dziś już siedzę i dumam, co by tam można było robić w grudniu Z pomocą przyszedł Twój wpis który w mgnieniu oka rozwiał moje wątpliwości Już nie mogę się doczekać!!!! Dziękuję za pakiet informacji Pędzę układać nasz plan na skromne ale jakże sycylijskie cztery dni odpoczynku

    9 września 2020 at 15:26
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Ciao Justyna,
      super! Sycylia jest piękna przez cały rok 🙂 Każda pora roku ma tu swoje uroki. Jestem przekonana, że Wasz grudniowy wypad będzie udany. Cieszę się, że moje wpisy pomagają Wam w planowaniu Waszych sycylijskich wakacji 🙂 Czekam na wrażenia!
      Pozdrawiam
      Ewa

      10 września 2020 at 10:15
  • Odpowiedz Stefan

    Ciao Ewa! Dziękuję za blog, zainspirował mnie do wyjazdy na Sycylię w grudniu. Jedyna wątpliwość to pandemia – jak sytuacja wyglada obecnie na Sycylii? Czy restauracje i bary są otwarte? Podobnie muzea / obiekty turystyczne? Pozdrawiam ciepło! Stefan

    10 listopada 2020 at 19:18
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Cześć Stefan,
      bardzo przepraszam za tak późną odpowiedź. Nie wiem, czy to nadal aktualne? A może już byłeś w Palermo?
      Od 3 grudnia do 15 stycznia obowiązuje nowy dekret. Mówi on o obowiązku przedstawienia przy wjeździe negatywnego testu na koronawirusa i 14-dniowej kwarantannie dla osób wjeżdżających do Włoch z krajów z grupy C – Polska do niej należy. Od 21grudnia do 6 stycznia nie będzie się też można przemieszczać z miasta do miasta. Nie są to dobre informacje.
      Pozdrawiam serdecznie
      Ewa

      10 grudnia 2020 at 16:06
  • Odpowiedz Agnieszka

    Cześć. Jedziemy 30 stycznia z mężem i koleżanką na tydzień. Twój opis sprawił, że nie mogę się doczekać. Jest tyle miejsc, ze nie moge się zdecydować co wybrać. Etna na pewno. Syrakuzy i Taormina też.Agrigento jest cudne. Zatrzymamy się w Katanii na świeto Agaty. Powiedz, nie ma teraz jakiś poważnych utrudnień, typu: zakaz przemieszczania, zamknięte restauracje, muzea. Mamy green pasy i wszystko co tam trzeba. Mój boże! 51 lat na to czekałam.

    21 stycznia 2022 at 00:26
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Niestety dopiero dziś widziałam Twój komentarz! Dawno mnie tu nie było! Mam tak dużo pracy, że brakuje go na inne rzeczy. Jak było w Katanii? Podobało Ci się? Warto było czekać na ten moment? Pozdrawiam!!!

      11 marca 2022 at 10:56
      • Odpowiedz Reni

        Hej, super artykuł 🤩
        Twój Wpis mnie zdecydowanie przekonał i wybiorę się w styczniu na Sycylię. Moj narzeczony ma wtedy urodziny wiec to będzie dla niego super prezent i przy okazji odpocznę 😌
        Pozdrawiam

        5 października 2022 at 21:32
        • Odpowiedz Ewa Soczewka

          To bardzo dobry pomysł! Polecam Wam wybrać większe miasto typu Palermo, Katania czy nawet Trapani, bo w małych typowo turystycznych miasteczkach może być wtedy trochę nudno. Dużo miejsc jest tam zamkniętych poza sezonem, a w większych miastach zawsze się coś dzieje 🙂 Pozdrawiam i życzę miłej podróży! Ewa

          24 października 2022 at 20:25
  • Odpowiedz Paweł Ciszyński

    Super artykuł!!! DZIĘKUJĘ :*
    26.02 lądujemy z córką w Palermo. Mamy czas do 04.03. Białe szaleństwo odpuszczamy (ale Etnę chcemy „zaliczyć”). Pewnie zahaczymy o Trapani- może kawa?
    Pozdrawiam!!!

    1 lutego 2022 at 02:06
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Kurczę, że też zobaczyłam Twój komentarz dopiero dzisiaj!!! Mam w tej chwili nawał pracy!!! Ale na kawę to ja jestem zawsze chętna! Napiszcie, jak było? Pozdrawiam!

      11 marca 2022 at 10:54
  • Odpowiedz Zbyszek

    Zgadzam się w całej rozciągłości z odczuciami Ewy. Sycylia zimą jest piękna . Przyjazny klimat, slow life, zapachy i smaki śródziemnowmorskie, niewielu przyjezdnych . Po dwóch latach kwarantanny znowu lecimy na Sycylię – tym razem do Katanii naładować akumulatory i zobaczyć co tam u Etny :-)).

    12 lutego 2022 at 12:41
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      I jak? Już po wyjeździe? Jak tam Etna? Zadowoleni z wizyty na Sycylii zimową porą? Pozdrawiam!!!

      11 marca 2022 at 10:52
      • Odpowiedz Alina

        Dziękuję, szukałam potwierdzenia,czy aby napewno styczeń to dobry czas aby wybrać się na Sycylię 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

        9 stycznia 2023 at 22:00
        • Odpowiedz Ewa Soczewka

          Mam nadzieję, że będziesz zadowolona 🙂 Miłego pobytu!

          17 stycznia 2023 at 16:42
  • Odpowiedz Lola

    Namówiłaś mnie!
    Lecimy!

    25 listopada 2022 at 11:17
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Super! Bardzo się cieszę!!! 🙂 <3 Jak było?

      17 stycznia 2023 at 16:48
  • Odpowiedz Agata

    Wahałam się, wahałam… i przestałam. Zima na Sycylii opisana przez Ciebie jest fantastyczna, piękna, smakowita, po prostu taka, że ślinka leci. Tylko czy na Boże Narodzenie jest sens jechać? Czy pogoda nie będzie deszczowa, fatalna? Może jednak lepiej na ferie zimowe w lutym…

    27 listopada 2022 at 04:41
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

      Kurczę, już po Bożym Narodzeniu! Nie widziałam Twojego komentarza 🙁 Bardzo przepraszam! Mam nadzieję, że wybrałaś się mimo wszystko, bo pogoda w okresie świątecznym dopisała i to bardzo!!! Jaki będzie luty? Nikt nie wie! Trzeba tylko korzystać z chwili, bo Sycylia zawsze jest piękna! Zajrzyj na moje konto na Insta. Tam są fotki z błękitnym niebem, z chmurami, zimą, latem, o każdej porze roku i dnia. Zawsze jest tu pięknie, zawsze znajdzie się coś do zobaczenia, a przede wszystkim posmakowania 🙂 Pozdrawiam i jestem ciekawa, czy już byłaś, czy też dopiero się do nas wybierasz…

      17 stycznia 2023 at 16:47
  • Odpowiedz Agata

    W końcu wybrałam się w grudniu na Maltę, to tylko 90 km od Sycylii. Była wiosna, ciepło, tylko jeden dzień w tygodniu naprawdę pochmurny. A Sycylia – na pewno za rok! Też na Boże Narodzenie.

    18 stycznia 2023 at 01:27
  • Odpowiedz

    error: Content is protected !!