SALINY W TRAPANI to miejsce, gdzie morze styka się z niebem. Podczas podróży do Trapani powinniście koniecznie zobaczyć to bajkowe miejsce. Szczególnie w czerwcu i w lipcu, kiedy to saliny ubierają się w pastele. To tu znajdziecie różowe morze i wspaniałą grę świateł…
GDZIE ZNAJDUJĄ SIE SALINY W TRAPANI
Po dotarciu do Trapani, pierwszym spacerze po mieście między dwoma morzami i obowiązkową wizytą na plaży, o której marzy chyba przez cały rok każdy turysta (ja przynajmniej tak miałam zanim zamieszkałam na Sycylii), polecam Wam udać się do magicznego miejsca jakim są SALINY W TRAPANI.
Znajdują się one w miejscowości NUBIA po południowej stronie Trapani, zaledwie 15 min drogi autem. Dojechać tam możecie nawet rowerami. Co powiecie na romantyczny spacer rowerem między różowymi basenami solnymi i wiatrem we włosach?
Saliny w Trapani można zwiedzać cały rok. Za każdym razem są fascynujące, za każdym razem inne. Ja tu mieszkam od dziesięciu lat, ale za każdym razem zachwycam się kolorami i przyrodą otaczającą saliny. Wiosną jest tam zielono, kwitną różnokolorowe kwiaty. W lecie wydawać by się mogło, że w Trapani spadł nagle śnieg, że zrobiono lodowisko. Jesienią warto tam pojechać na niezapomniane zachody słońca. Zimą, aby powdychać świeże, pachnące morzem powietrze pełne jodu.
Wiosna w salinach w Trapani
Saliny w Trapani latem
Jesień w salinach w Trapani
Saliny w Trapani zimą
WIATRAKI WODNE
Krajobraz salin urozmaicają stare wiatraki wodne. Mi przychodzi od razu na myśl Don Kichot i jego walka z wiatrakami. Dodaje to salinom kolejnej dawki romatycyzmu.
fot. Saline della laguna
Jeśli się dobrze przyjrzycie, zauważycie, że w salinach w pobliżu Trapani i Marsali istnieją dwa typy wiatraków. Jeden z nich służył do pompowania wody morskiej, która jest niezbędna do produkcji soli. Drugi typ służył natomiast do mielenia soli.
Mówi się, że wiatraki pojawiły się w Trapani w XVIII wieku. Do tej pory zachowała się w dobrym stanie ich niewielka ilość. Jeśli się jednak dobrze rozejrzycie, będziecie mogli nacieszyć oczy romantycznymi wiatrakami porozrzucanymi po Trapani to tu, to tam… Dobrym pomysłem może być „fotograficzne polowanie” na wiatraki 🙂
REZERWAT PRZYRODY
Saliny w Trapani leżą na terenie rezerwatu, który został założony w 1995 roku i oddany pod opiekę ogranizacji WWF. Rezerwat obejmuje około 1000 hektarów ziemi, z których większość to właśnie saliny. Fakt, iż znajdują się one w miejscu objętym ochroną przyrody sprawia, że producenci soli muszą się ściśle trzymać zasad wyznaczonych przez WWF.
Na terenie rezerwatu znajdują swą przystań ptaki migrujące do i z ciepłych krajów. Dlatego największą ich ilość możemy spotkać w okresie wiosennym lub jesienią. Obecnie zliczono 208 różnych gatunków ptaków, występujących na terenie rezerwatu w Trapani. Jest to tak spora ilość, że rezerwat został objęty również specjalnym programem ochrony ptaków.
DLACZEGO FLAMINGI SĄ RÓŻOWE
Do najbardziej interesujących gatunków należą flamingi, czaple, warzęchy zwyczajne, błotniaki stawowe i szablodzioby.
Moimi ulubionymi ptakami w salinach są RÓŻOWE FLAMINGI. Uwielbiam na nie patrzeć. Zachwyca mnie ich kolor i gracja z jaką się poruszają.
Jeśli zastanawiacie się, dlaczego flamingi są różowe, mogę Wam podpowiedzieć, że ich kolor jest związany z różowymi salinami. Saliny zabarwiane są na różowo poprzez algi i plankton, które zawierają czerwony barwnik. Te zaś są zjadane przez skorupiaki, którymi się żywią flamingi.
Flamingi są z natury białe. Ich upierzenie nabiera wspaniałego różowego zabarwienia właśnie dzięki pożywieniu, czyli czerwonym skorupiakom. Do tego flamingi są, jak się okazuje, wspaniałymi „makeup artystami”. Przy pomocy dzioba rozmazują sobie one na piórach oleistą wydzielinę bogatą w czerwony barwnik, wytwarzaną przez gruczoły znajdujące się pod ogonem. Szczególnie w okresie godowym dbają one o swój różowy „makijaż”. Niezapomnianym jest widok różowych flamingów w różowych salinach!!! Do tego błękit nieba i obraz gotowy!!!
ROŚLINNOŚĆ W SALINACH
Na terenie salin rosną też charakterystyczne dla tego rejonu nagietki morskie (Calendula maritima). Występują one wyłącznie na wybrzeżu pomiędzy Marsalą a Pizzolungo, w niektórych miejscach na Sardynii i w Basilikacie!!! Dlatego są one tak niezwykle cenne. To właśnie one ubierają okolice salin w żółty kolor, który tak charakteryzuje wyspę słońca.
Do flory występującej w rezerwacie w Trapani należą również zatrawian (Limonium ferulaceum i Limoniastrum monopetalum), soliród (Halocnemum strobilaceum), salicornia (Halopeplis amplexicaulis) i trawy wiechlinowate (Aeluropus lagopoides).
JAK POWSTAJE SÓL
Ciekawa jest też sama produkcja soli. SÓL MORSKA powstaje na wskutek parowania soli z wody morskiej. Specjalny system destylacji pozwala na uzyskanie soli z dużą zawartością cennych składników i na pozbycie się szkodliwych siarczanów i gipsu.
Sól morska składa się w 99% z chlorku sodu. Pozostały 1% to chlorek magnezu, potas, fluor, fosfor, jód i inne cenne składniki, które nadają soli bogatych wartości odżywczych.
Bardzo ważne jest, że sól wytwarzana w salinach między Marsalą a Trapani nie traci tak łatwo chlorku magnezu. To prawdziwy sekret w tej dziedzinie. Szczególnie cenna jest gruboziarnista sól integralna, wydobywana ręcznie.
BASENY SOLNE
Kiedy spojrzycie na saliny, Waszym oczom ukaże się coś w stylu szachownicy. Jest to specjalny system basenów solnych, który ułatwia destylację.
W pierwszym basenie zbiera się woda pochodząca bezpośrednio z morza. Zostaje ona zasilana wodą morską poprzez śluzy wodne, które otwierają się podczas przypływów.
Basen ten jest połączony z kolejnym, najgłębszym basenem, w którym woda paruje, i z których, przy pomocy specjalnych kanałów, jest ona rozprowadzana do kolejnych, coraz płytszych basenów. To tak zwane serce salin, gdzie woda morska paruje, i gdzie powstaje skorupa solna.
Sól uprawia się od czerwca do września. W lipcu i w sierpniu odbywają się solne żniwa. To wtedy zdawać by się mogło, że w Trapani spadł śnieg. Baseny, w których tworzy się skorupa solna przypominają lodowiska. U ich brzegu znajdziemy natomiast góry soli, przypominające do złudzenia odgarnięty z drogi śnieg.
Sól zbierana jest już o świcie. Im wcześniej, tym lepiej. Dlaczego?
Mówi się tutaj, że praca przy żniwach soli, to jedna z najcięższych prac. Nic w tym dziwnego: tafla soli odbija promienie słoneczne, które „palą” skórę i rażą w oczy. W połączeniu z wysoką temperaturą powietrza i ciężką fizyczną pracą musi to dawać efekt istnego piekła. Teraz już wiecie, dlaczego zbieracze soli ubrani są często w długie spodnie i długi rękaw. Obowiązkowe są tu kalosze.
fot. Saline della laguna
Fakt, iż baseny solne znajdują się na terenie rezerwatu zmusza producentów soli do używania tradycyjnych metod bez użytku środków chemicznych i zbyt wielu maszyn.
fot. Saline della laguna
Dla nas obserwatorów saliny to czysty raj: wspaniałe pastelowe kolory, gra świateł, tło do niezapomnianych zdjęć. Jak się jednak okazuje, również saliny mają swoje dwie strony medalu…
CO KUPIĆ NA PAMIĄTKĘ
Podczas wizyty w salinach nie zapomnijcie o zakupie pamiątek!!! Oprócz niezapomnianych zdjęć zrobionych w salinach, możecie zabrać ze sobą do domu np. aromatyzowaną sól morską o smaku pomarańczowym lub o zapachu rozmarynu. Pozwoli Wam ona wyczarować wspaniałe dania o smaku sycylijskich wakacji. Zakupicie ją u przesympatycznego sprzedawcy bezpośrednio przy wiatraku wodnym Mulino d’Infersa.
fot. Saline della laguna
Innym pomysłem na souvenir z Trapani mogą być miniaturki wiatraków, które otaczają saliny i urozmaicają panoramę wokół Trapani. Przy drodze do salin spotkać można często ulicznego sprzedawcę, który zajmuje się wyrobem tych małych cudów.
CIEKAWOSTKA
W sierpniu tego roku (2018) zostanie uruchomione nowe połączenie z portu w Trapani do salin w Nubi: “Trenino delle saline”. Ciuchcia będzie kursowała dwa razy dziennie, trzy dni w tygodniu: w środy, piątki i soboty.
Plan (LATO 2017) będzie następujący:
Rano:
- 10:30 wyjazd spod Centro Visitatori w porcie w Trapani
- 11:00 pierwszy przystanek przy salinach Maria Stella – wstęp do zwiedzania salin prowadzony przez WWF
- 12:00 drugi przystanek przy salinach w Nubii i wizyta w muzeum soli
- 13:15 powrót do Trapani; przewidziany dojazd do portu ok. godz. 14.
Po południu:
- 17:00 wyjazd spod Centro Visitatori w porcie w Trapani
- 17:450 przybycie do salin w Nubii i wizyta w muzeum soli
- 19:30 powrót do Trapani; przewidziany dojazd do portu ok. godz. 20.
Informacje i rezerwacje znajdziecie w następujących miejscach:
- Centro Visitatori al porto di Trapani – Trapani Experience point w porcie w Trapani
- MAIL: info@treninodellesaline.it
- TELEFON: 0923.20880 – 0923.542470
- STRONA INTERNETOWA: treninodellesaline.it
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do opisania Waszych wrażeń na naszej stronie Facebook Niemiecki na Sycylii – Trapani po polsku lub na grupie Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii.
Miłego zwiedzania!!!
Ewa
P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do nas na Facebooku!!!
[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]
Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i na nasz Instagram.
4 komentarze
Po 18 września,flamingi tam jeszcze będą,czy już odlatują w tym czasie ?
8 września 2017 at 17:08Tak, najwięcej flamingów zalicza się tu podobno późną jesienią lub wczesną zimą. Problem w tym, że nie są one wtedy różowe, bo saliny też nie są już różowe. Wczoraj byłam na salinach i udało mi się zobaczyć sporo różowych flamingów ❤❤❤
9 września 2017 at 11:40Właśnie zakupiłam bilety na Sycylię na połowę marca. Ciekawe, czy spotkam wtedy flamingi… bardzo bym chciała! 🙂
24 stycznia 2019 at 20:59Ja widziałam flamingi całkiem niedawno. Było to 7 rano, przy wschodzie słońca, po drodze do pracy. Mimo, iż często je widuję, zachwycił mnie ten widok. Słonko wstawało niesmiale i niebo było przepięknie różowe. Do tego te różowe flamingi ❤ Takie poranki bym mogła mieć codziennie ❤
26 stycznia 2019 at 21:01