Szyszka pini – pigna siciliana – jest jednym z najczęściej spotykanych ceramicznych przedmiotów na Sycylii. Można je kupić dosłownie wszędzie, w każdym kolorze i rozmiarze. Często pytacie mnie, co ona właściwie oznacza. Właśnie dlatego postanowiłam poświęcić jej dzisiejszy wpis.
Przyznam szczerze, że kiedy zawitałam na Sycylii, sama zastanawiałam się, co ten ceramiczny przedmiot właściwie przedstawia. Zastanawiałam się czy jest to karczoch czy właśnie szyszka. Do Wyspy Słońca jakoś bardziej pasował mi karczoch. Jest on bowiem wszechobecny w sycylijskiej kuchni. Ale okazało się, że się jednak myliłam. Te kolorowe, ceramiczne przedmioty o różnych wielkościach i kolorach są szyszkami pini.
SZYSZKA PINI W RÓŻNYCH CYWILIZACJACH
SZYSZKA PINI jest symbolem obecnym w wielu antycznych kulturach. Można ją znaleźć w architekturze i sztuce indonezyjskiej, egipskiej, greckiej, babilońskiej, sumeryjskiej, rzymskiej czy Chrześcijańskiej. Jest też jednym z wielu symboli wolnomularskich (masońskich), teozoficznych czy gnostycznych. Na przestrzeni wieków szyszkami zdobiono szaty, świeczniki, laski, baldachimy, ambony, balustrady, itd.
Na Dalekim Wschodzie przykładem takich zdobień może być znana na całym świecie świątynia w Angkor Wat, w Kambodży ze swoimi pięcioma wieżami zwieńczonymi ogromnymi szyszkami (choć niektórzy są zdania, że są to jednak kwiaty lotosu).
Przemieszczając się na zachód – do Północnej Afryki – odkrywamy berło boga śmierci – Ozyrysa z mitologii epipskiej ozdobione dwoma wężami wijącymi się wokół szyszki pini.
Z Egiptu wędrujemy do Włoch. Tam ogromna SZYSZKA pini zdobi jeden z dziedzińców w Watykanie. To właśnie od niej pochodzi jego nazwa – Cortile Pigna (pl. Dziedziniec Szyszki). Jest to prawdopodobnie największa rzeźba przedstawiająca szyszkę na Ziemi.
Świątynia w Angor Wat, Kambodża
Cortile Pigna, Watykan
ZNACZENIE SZYSZKI PINI
Wielu filozofów kojarzy szyszkę pini z tzw. trzecim okiem (okiem wewnętrznym). W sztuce hinduskiej jest ono przedstawiane jako podłużny punkt między oczami. Ma on być bramą do innych rzeczywistości. Dlatego szyszka stała się również symbolem płodności umysłu i stanu oświecenia.
W wielu kulturach owalny kształt szyszki jest kojarzony z szyszynką. Według badaczy gruczoł ten jest właśnie utraconym w wyniku ewolucji trzecim okiem. Według Kartezjusza, to właśnie szyszynka jest miejscem, gdzie zamieszkuje dusza.
Wielu znanych autorów wiąże szyszkę z zaginionym sekretem masonerii, czyli okiem, które wszystko widzi. Nic w tym więc dziwnego, że zdobi ono wiele miejsc związanych z tym tajnym ruchem społecznym.
W starożytności owoce drzewa piniowego były symbolem płodności i łask bożych. Dlatego składano je w ofierze bóstwom.
W religii chrześcijańskiej natomiast, szyszki są kojarzone z drzewem życia. Sosny pini są bowiem wiecznie zielone i urodzajne, co nawiązuje do niekończącego się cyklu życiowego – życia wiecznego. Obfita ilość nasion jest natomiast znakiem płodności.
SZYSZKA PINI W SYCYLIJSKIEJ TRADYCJI
W związku z bardzo pozytywną symboliką, na Sycylii od zawsze daruje się ceramiczne szyszki. Trafiają one np. do:
-
- nowożeńców, na znak szczęścia na nowej drodze życia,
- par, które życzą sobie potomstwa,
- osób, które zakupiły nowe mieszkanie, na znak powodzenia.
Ciekawostką jest, iż niegdyś sypialnię nowożeńców ozdabiano na Sycylii szyszkami piniowymi, a ich łoże usyłano ich nasionami, co odzwierciedlało szczere życzenia założenia licznej rodziny.
Pewnie dlatego do dziś w wielu sycylijskich sypialniach znajdziemy łóżka z kutego żelaza ozdobione szyszkami.
Szyszki wiesza się też nad drzwiami na znak zdrowia i szczęścia dla zamieszkującej tam rodziny.
https://www.instagram.com/p/B4m3wW5oE_Q/
Ceramika na Sycylii jest bardzo popularna, a ceramiczne szyszki znajdują się w niemalże każdym domu. Zdobi się nimi balkony, kolumny przy wejściu do domu czy do mieszkania, bramy wjazdowe. Używa się ich również w biurze np. do przygniatania dokumentów.
Najpopularniejsze są szyszki w kolorze czerwonym czy żółtym, ale można je kupić w naprawdę wszystkich kolorach tęczy. Istnieją też te tradycyjne, malowane na zielono z podstawą w folklorystyczne wzory. Miłośnikom minimalizmu spodobają się zapewne nowoczesne szyszki w kolorze białym czy czarnym.
JAK POWSTAJĄ CERAMICZNE SZYSZKI
Ceramiczne szyszki są wyrabiane ręcznie.
Najpierw powstaje podstawa z trzonem szyszki. Następnie artysta dolepia każdą łuskę oddzielnie palcami. Są one formowane z małych kulek dolepianych do trzonu. Stąd też każda łuska (i każda szyszka) ma nieco inny kształt, co daje niesamowity efekt końcowy. Następnie gotową szyszkę mocuje się do podstawy. Po wyschnięciu i wypaleniu, zostaje jeszcze tylko pomalowanie ceramiki. I tu wszystko zależy od artysty i jego wyobraźni.
Fot. Marta Surmacz
Poniższe filmiki pochodzą z fanpejdża Il Moro di Sicilia:
Jak widzicie, jest w czym przebierać i wybierać. Każdy znajdzie z pewnością swoją ulubioną szyszkę. Warto kupić ją sobie na pamiątkę z sycylijskiej podróży lub jako prezent dla bliskich nam osób. Jej piękno i pozytywne znaczenie (polecam dołączenie bileciku z linkiem do mojego artykułu) ucieszy z pewnością każdego obdarowanego.
GDZIE KUPIĆ CERAMICZNĄ SZYSZKĘ PINI
Bardzo duży wybór szyszek pini ma najpopularniejsza chyba na Sycylii fabryka ceramiki w Caltagirone – Ceramiche di Caltagirone. Ich produkty można zamówić również online.
Drugim miastem znanym na Sycylii właśnie z wyrobu ceramiki jest Santo Stefano di Camastra.
Piękną ceramikę produkuje się też w Sciacca lub w Erice.
Jeśli będziecie w TRAPANI polecam Wam zajrzeć do:
1. Laboratorium Sztuki Leonardo da Vinci: Znajdziecie tam nie tylko ceramiczne szyszki, ale i też całe mnóstwo przepięknych, ręcznie robionych przedmiotów związanych z Sycylią i jej kulturą.
2. Maleńkiego sklepiku i laboratorium Perrone przy Corso Vittorio Emanuele 102, który 13 lat temu (czyli podczas mojej pierwszej wizyty) był chyba jedynym miejscem w Trapani, gdzie można było kupić jakieś pamiątki z podróży. Sklepik istnieje już od 1966 roku. Powstają w nim ceramiczne, ręcznie robione szyszki, Teste di Moro, Trinacrie – czyli trzynożny symbol Sycylii, słońca, figurki do bożonarodzeniowej szopki, płytki, naczynia, magnesy…
A co Wy kupiliście podczas Waszej podróży po Sycylii? Macie już w swojej kolekcji szyszkę pini? Gdzie ją kupiliście?
Czekam na Wasze komentarze 🙂
A jeśli spodobał się Wam wpis, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzieliście się nim i udostępnicie go tak, aby dotarł do szerszego grona czytelników.
I jeszcze podziękowania dla Ewy Kolondry za udostępnienie mi jej pięknego zdjęcia z Noto z tytułowego kolażu (w lewym górnym rogu) i dla Marty Surmacz za zdjęcie z artystą wyrabiającym ceramiczną szyszkę pini. Grazie mille, Ewa e Marta!!!
Pozdrawiam serdecznie
NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na fanpage.
[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]
1 Komentarz
Na bloga „Niemiecki na Sycylii” trafiłam zupełnie przypadkowo, w trakcie poszukiwania informacji na dość nieprzyjemny temat – sytuacji z koronawirusem na „wyspie słońca”.
Blog zaciekawił mnie jednak na tyle, że w ciągu ostatnich dni przeczytałam wszystkie, jeden po drugim wpisy… 🙂
Na Sycylii byłam do tej pory niestety tylko raz – we wrześniu 2018r. Spędziłam 10 dni u znajomej sycylijskiej rodziny, poznając wyspę „od kuchni”, zupełnie nieturystycznie. Była to moja pierwsza podróż za granicę i zdecydowanie najlepsza… pozostał ogromny sentyment do tego miejsca.
Obiecałam sobie tam wrócić, a ten blog niewątpliwie podsycił tęsknotę za wyjątkową Sycylią.
Wspaniałe miejsce w sieci, wiele inspiracji – czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy.
Pozdrawiam serdecznie!
18 marca 2020 at 20:36