Za górami, za lasami, dwoma ciepłymi morzami wyłania się nieśmiało spośród pagórków przepiękna grecka świątynia. Stoi ona sobie samotnie i obserwuje od wieków sycylijskie życie. Aby ją dostrzec, trzeba wiedzieć gdzie patrzeć. SEGESTA na SYCYLII, bo o niej mowa, jest jednym ze starożytnych miast, które należy koniecznie zobaczyć na Wyspie Słońca.
Świątynia w Segesta
Sycylia jest niezwykle interesującą wyspą. Zachwyca ona nie tylko swoim śródziemnomorskim klimatem i morzem o 50 odcieniach niebieskiego. Sycylia jest miejscem, gdzie spędzimy wspaniałe wakacje na przepięknych plażach, poczujemy prawdziwy klimat Włoch, posmakujemy niezapomnianych potraw, których smaki będą się nam śniły po nocach.
To jednak nie wszystko! Sycylia oferuje nam też ogromną porcję historii i kultury. Na Wyspie Słońca jest kilka miejsc, które przeniosą Was do starożytności.
Najbardziej znanym miastem, które swymi starożytnymi ruinami przyciąga tłumy turystów jest zdecydowanie Agrigento. To właśnie tam chce pojechać większość osób odwiedzających wyspę.
Niewiele osób zna zaś Park Archeologiczny w SEGESTA. A szkoda!!!
POŁOŻENIE PARKU ARCHEOLOGICZNEGO SEGESTA
Park Archeologiczny Segesta położony jest, jak już wspomniałam, w sercu sycylijskich gór. Podziwiać w nim możemy przepiękną dorycką świątynię oraz amfiteatr z zapierającym dech w piersiach widokiem.
Założyciele starożytnego miasta dobrze wiedzieli, co robią. Znaleźli oni miejsce, z którego mogli obserwować zarówno morze, jak i wszystkie antyczne drogi łączące najważniejsze miejsca na wyspie. Z dołu natomiast miasto było praktycznie niewidoczne.
Świątynia w Segesta została wzniesiona na jednym ze szczytów góry Monte Barbaro (420 i 429 m). Teatr położony jest natomiast na północnym krańcu góry.
Z obu miejsc rozpościera się niesamowity widok na okolicę: błękitne wody zatoki w Castelammare del Golfo, okolice Alcamo, Partinico czy Balestrate.
HISTORIA SEGESTY W PIGUŁCE
Nie wiem, jak Wy, ale ja często zastanawiam się skąd się wzięła nazwa miejsca, które zwiedzam. O pochodzeniu nazwy SEGESTA dowiedziałam się niewiele. Greckie źródła wspominają o miejscu EGESTA. W pismach Cicero z pierwszego wieku p.n.e. pojawia się nazwa SEGESTA.
Wygląda to tak, jakby Rzymianie dodali do starożytnej nazwy miasta literę S. Chcieli być może odciąć się od łacińskiego słowa egestas, które znaczy tyle co bieda, nędza.
SEGESTA została założona przez starożytny lud Elimów, zamieszkujący niegdyś w zachodniej części Sycylii. Bardzo szybko stała się ona ich najbogatszym i najpotężniejszym centrum.
W V w.p.n.e. Segesta nawiązała kontakty z innymi miastami-państwami i w ten oto sposób rozpoczął się proces hellenizacji narodu elimskiego. Miasto było znane z handlu oliwą z oliwek, winem, i co ciekawe orzechami i drewnem.
W tym samym czasie pojawiła się jednak rywalizacja miasta z położoną niedaleko kolonią grecką SELINUNTE. Na przestrzeni lat miasto szukało wsparcia w Atenach, a później w Kartaginie. Doprowadziło to co prawda ostatecznie do zniszczenia Selinunte, ale i też sprawiło, iż Segesta stała się zależna od Kartageny (405 r.p.n.e.).
W tym momencie zaprzestano też prawdopodobnie budowy greckiej świątyni.
Widok na Świątynię w Segesta
CIĄGŁE SPORY O SEGESTĘ
IV w.p.n.e. nie był dla Segesty okresem łatwym. Musiała się ona wielokrotnie bronić przed atakami z Syrakuz.
Po pierwszej Wojnie Punickiej (241 r.p.n.e.) Sycylia stała się pierwszą rzymską prowincją. Dla Segesty oznaczało to nowy początek. Miasto dostało nawet przywilej zwalniający je od płacenia podatków.
W II w.p.n.e. Segesta przeżywała swój ponowny rozkwit. Wtedy też został wzniesiony amfiteatr. Złote lata minęly jednak dość szybko. W I w.p.n.e. rozpoczął się powolny upadek miasta.
Między V i VII wiekiem n.e. Segesta została kompletnie opuszczona.
Ze źródeł wynika jednak, że w XII wieku została ona ponownie osiedlona. Stała się miejscem zamieszkania muzułmańskich rolników. Wzniesiono tam nawet meczet i arabskie nekropolia. Miasto zmieniło nazwę na QUAL’ AT BARBARI (pl. berberski zamek), w wersji łacińskiej CALATABARBARO.
W XIII wieku nastał koniec miasta Segesta. Od tej pory nie zostało ono już nigdy zamieszkane. Życie przeniosło się do nowej osady u podnóży Monte Barbaro – CALATAFIMI.
ŚWIĄTYNIA GRECKA W SEGESTA
Świątynia w Segesta wyrasta z wzgórza Monte Barbaro i stoi na straży całej doliny niczym żołnierz strzegący otoczenia. Od wieków czuwa ona nad zachodnią częścią słonecznej wyspy basenu Morza Śródziemnego. Co ciekawe nie została ona zburzona ani podczas II Wojny Światowej, ani podczas żadnego z licznych trzęsień ziemi.
Świątynia składa się z 36 ogromnych kolumn. Ich wysokość dochodzi do 10 metrów, a średnica do 2 metrów. Budowa świątyni rozpoczęła się ok. 430 r.p.n.e. Nie została ona jednak nigdy dokończona. Stało się tak parwdopodobnie na wskutek przejęcia miasta przez Kartagińczyków.
Dorycka świątynia zachowała się w bardzo dobrym stanie do dziś. Moim zdaniem jest ona zdecydowanie najpiękniejszą świątynią grecką na Sycylii.
MOJA PIERWSZA WIZYTA W SEGESTA
Kiedy 11 lat temu pojechałam po raz pierwszy do Segesty od razu zachwyciłam się pięknem i potęgą starożytnej budowli. Wtedy można jeszcze było wejść do jej wnętrza i podziwiać jej konstrukcję z bliska. Było to niesamowite uczucie! Czułam się tam jak mała mrówka. Turystów można było policzyć na palcach.
Do dziś pamiętam, jak chciałam zrobić jedno z moich ulubionych zdjęć w locie na tle świątyni. Pamiątka jest fajna, ale wtedy, tuż po zrobieniu zdjęcia, nie było zbyt fajnie. Niestety przy lądowaniu spadłam na torebkę i zgniotłam komórkę. Od tamtej pory, robiąc tego typu zdjęcia, zawsze zwracam uwagę na to, co mam pod nogami…
Przez te 10 lat byłam w Segesta już niezliczoną ilość razy. Za każdym razem pozostaję jednak zauroczona i mam ochotę tam wrócić po raz kolejny. Segesta jest inna o każdej porze roku: raz kwitnąca, raz skąpana w złotej roślinności spalonej słońcem, kiedy indziej jeszcze soczyście zielona.
W ciągu ostatnich lat przeprowadzono prace restauratorskie. Stan świątyni i coraz większy napływ turystów spowodował jednak zamknięcie dostępu do jej wnętrza. Od tej pory można ją podziwiać z bezpiecznej – dla obu stron – odległości.
Zachwycający jest fakt, iż świątynia dorycka w Segesta znajduje się nadal w jej naturalnym otoczeniu. Nie została ona zintegrowana w pejzaż żadnego nowego miasta. Zwiedzanie Segesty jest dlatego wspaniałą wycieczką na łono natury, która jest świadkiem wielowiekowych wydarzeń.
AMFITEATR W SEGESTA
Kiedy już uda się Wam wdrapać na samą górę po przeciwległej stronie świątyni (mniej wytrwali mogą skorzystać z autobusu), Waszym oczom ukaże się przecudowny widok: ogromny amfiteatr wykuty w skale. Do dziś zachował się on w doskonałym stanie! Jego pozycja sprawia, iż mamy wrażenie, że był on tam od zawsze. Wygląda to tak, jakby przycupnął tam na chwilę i zahipnotyzowany widokami pozostał już na zawsze.
Scena teatru znajduje się bowiem na tle nieziemskich widoków: z widowni rozpościera się widok na całą okolicę: Zatokę Castelammare del Golfo, Monte Inci, sąsiadujące wioski. W sumie, to trudno jest się skupić na tym, co się dzieje na scenie.
PRZEDSTAWIENIA W AMFITEATRZE
Kilka lat temu miałam okazję uczestniczyć w przedstawieniu organizowanym w teatrze w Segesta. Co roku mają tam bowiem miejsce w okresie letnim manifestacje teatralne. Godzina przedstawienia pokrywała się z zachodem słońca. Cóż to był za widok!!! Muszę przyznać, że moje oczy uciekały bardzo często w stronę horyzontu. Ale to tak, jakby teatr miał już gotową scenerię. Nie potrzeba żadnych rekwizytów w tle. Przyroda robi swoje.
Jeśli tylko będziecie mieli okazję uczestnictwa w jednym z przedstawień w Segesta, nie wahajcie się ani chwili! Naprawdę warto! Są to bowiem przeżycia, które pamięta się do końca życia. Nawet jeśli nie do końca kochacie teatr.
Teatr w Segesta został wybudowany w drugiej połowie II w.p.n.e., kiedy to Segesta, będąc pod władzą Rzymian, przeżywała swój ponowny rozkwit.
Średnica teatru wynosi ok. 63 metry. Posiada on 21 rzędów podzielonych na 7 sektorów, które mogą pomieścić do 4 tys. widzów.
Amfiteatr w Segesta
PO DRODZE ZE ŚWIĄTYNI DO TEATRU
Jeśli zdecydujecie się wejść na własnych nogach na północny szczyt góry Barbaro, gdzie położony jest amfiteatr, po drodze będziecie mogli podziwiać liczne wykopaliska. Znajdują się tam m.in. resztki zabudowań, murów obronnych, wieży widokowej, antycznych nekropolii.
Mury obronne Segesta powstały ok. 500 r.p.n.e. W ich skład wchodziło 11 wież widokowych i 3-5 bram do miasta. Najważniejsze z nich to Porta Valle, pl. brama w dolinie, oraz Porta Stazzo.
Porta Valle
Na wysokości mniej więcej połowy asfaltowej drogi prowadzącej do teatru znajduje się górna część murów obronnych. Zostały one wzniesione w I w.p.n.e. na ruinach domów z V w.p.n.e. Mury posiadały 13 wież i 2 bramy: Porta Teatro i Porta Bastione.
Na tej samej wysokości warto obejrzeć resztki domu wykutego w skale, pochodzącego z VI w.p.n.e. Jeśli udacie się tam wiosną, wasze oczy będą się mogły nacieszyć widokiem niezliczonych kwiatów we wszystkich możliwych kolorach, z przewagą żółtego.
Dom wykuty w skale, Segesta
Na samym szczycie Monte Barbaro, tuż za teatrem, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku i meczetu z czasów, kiedy to Segesta nosiła nazwę Calatabarbaro.
Po drodze od kas biletowych do teatru znajdują się też resztki dwóch kościołów. Jeden z nich powstał w średniowieczu, drugi prawdopodobnie w XV w.
Interesujący jest fakt, iż na górze znaleziono ślady zarówno chrześcijańskich, jak i muzułmańskich cmentarzy. Jest to kolejny przykład współżycia różnych kultur na Sycylii.
Ruiny średniowiecznego zamku w Segesta
Resztki murów obronnych w Segesta
JAK DOJECHAĆ DO SEGESTY
SEGESTA znajduje się w prowincji Trapani: 33 km od Trapani, a od Palermo 75 km.
SEGESTA AUTEM
Aby dostać się autem do Parku Archeologicznego SEGESTA, najlepiej jest skorzystać z autostrady A29.
Jeśli jedziecie z Trapani, musicie się kierować na Palermo. Droga zajmie Wam około 30 minut (33km).
Jeśli jedziecie z Palermo lub z lotniska Falcone Borsellino w Palermo lub Vincenzo Florio w Trapani, musicie się kierować na Trapani. Z Palermo droga zajmnie Wam około godziny (75km).
W obu przypadkach szukacie zjazdu „SEGESTA”.
SEGESTA AUTOBUSEM
Jeśli nie macie samochodu, najłatwiej Wam będzie się dostać do Segesty autobusem z Trapani. Odjeżdżają one trzy razy dziennie z przystanku autobusowego przy ulicy Piazza Giangiacomo Ciaccio Montalto, 5. Podróż trwa około 40 minut.
Godziny odjazdu z Trapani: 8:00, 10:40, 14:00.
Godziny odjazdu z Segesty do Trapani: 13:10, 16:10.
Bilety kupicie u kierowcy lub w Tabacchino przy ulicy Via Virgilio, 9 (ok. 50 metrów od przystanku).
Cena biletu na dzień dzisiejszy (kwiecień 2018) w OBIE strony: 6,50€.
Aktualne informacje znajdziecie tu.
UWAGA!!! Autobus nie kursuje w niedziele i święta!!!!
PARKING W SEGESTA
Parking przy Parku Archeologicznym Segesta znajduje się tuż przy zjeździe z autostrady A29 (adres: STRADA PROVINCIALE 68 CALATAFIMI SEGESTA).
Jest on płatny. Cena parkingu obejmuje też usługę dowozu do kas biletowych i z powrotem. Autobus w obie strony odjeżdża co 15 minut.
Parking jest czynny codziennie w godzinach: 9:00 – 19:30.
CENY PARKINGU*
(*Ceny obowiązują do końca 2018 roku)
- samochód osobowy: 5€
- motocykl: 3€
- przyczepa kampingowa: 7€
- bus (do 8 miejsc): 10€
- bus (od 9 do 21 miejsc): 15€
- autobus: 30€
GODZINY OTWARCIA PARKU ARCHEOLOGICZNEGO W SEGESTA
Park archeologiczny ma różne godziny otwarcia, w zależności od pory roku.
- 25 marzec do 30 września: 09.00 – 19.30
- 1 do 31 październik: 09.00 – 18.00
- 1 listopad do 28 lutego: 09.00 – 17.00
- od 1 do 24 marca: 09.00 – 18.30
https://www.instagram.com/p/BhWd_McBDRc/?taken-by=niemieckinasycylii
BILETY WSTĘPU SEGESTA
Na dzień dzisiejszy cena wstępu dla dorosłych wynosi 6€.
Młodzież w wieku od 18 do 25 lat płaci 3€.
Dla dzieci i młodzieży do 18 lat wstęp jest bezpłatny.
Do ceny biletu wstępu będziecie musieli doliczyć 1,50€/ osobę, jeśli będziecie chcieli skorzystać z przejazdu do teatru.
SEGESTA – PRAKTYCZNE PORADY
Jeśli chcecie się wybrać do Segesty, powinniście pamiętać o kilu rzeczach:
- Segesta jest położona praktycznie w niewysokich górach. Ścieżki nie są asfaltowane! Polecam Wam ubrać wygodne buty!!! W klapkach lub w obcasach może Wam być niewygodnie…
- Zabierzcie ze sobą nakrycie głowy! Może się ono przydać szczególnie, jeśli będziecie zwiedzać Segestę latem, w godzinach południowych. Słońce pali tam niemiłosiernie!!!
- Przyda się krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem! Nie idziecie co prawda na plażę, ale wiadomo, że w górach też mocno pali słońce. Warto się zabezpieczyć, aby nie wrócić ze spalonym nosem lub ramionami w kolorze peperoncino.
- Pamiętajcie o zapasach wody i o czymś do jedzenia. Aby ze spokojem zwiedzić Segestę potrzebne jest trochę czasu. Przy upałach chce się pić. Przy kasach jest mały sklepik, gdzie można kupić napoje, lody (nie liczcie na ogromną porcję za „grosze”, do której przyzwyczailiście się np. w Trapani) i coś do jedzenia. Ceny są jednak dość wysokie.
- Do świątyni będziecie się musieli wdrapać samemu. Licząc od kasy będzie do przejścia około 300 metrów. Ścieżka jest pod górkę, ale nie jest jakoś specjalnie męcząca. Uważajcie, bo może być ślisko!
- Do amfiteatru można dojść piechotą. Tu już trzeba lepszej kondycji, ale spacerkiem każdy da radę. Zajmnie Wam to około 30 – 45 minut powolnym krokiem. Jeli będziecie chcieli zobaczyć wykopaliska przy drodze, może Wam to zająć nawet więcej czasu. Wszystko zależy od Waszych zainteresowań.
Jeśli myślicie, że tak długi spacer to nic dla Was, możecie skorzystać z autobusu, który zawiezie Was na górę, gdzie znajduje się teatr.
Cena biletu w obie strony wynosi 1,50€/ osobę.
Droga do teatru w Segesta
PRAKTYCZNA APLIKACJA SEGESTA
Jeśli wybieracie się do Segesty sami bez przewodnika, w zwiedzaniu może Wam pomóc ciekawa aplikacja: SEGESTA GREEN TOURS. Jest ona dostępna w 5 językach – polskiego niestety nie ma (włoski, angielski, niemiecki, francuski i rosyjski).
W aplikacji znajdziecie m.in.:
- audioprzewodniki
- zdjęcia i opisy wszystkich ciekawych miejsc w Parku Archeologicznym Segeste
- ciekawe szlaki
- spis miejsc noclegowych, czy restauracji w pobliżu
- kupon zniżkowy
FESTIWAL TEATRALNY „DIONISIACHE” W SEGESTA
Jak już wspomniałam wcześniej, w amfiteatrze Segesta organizowane są co roku przedstawienia teatralne. Mają one miejsce od lipca do września.
W tym okresie starożytny teatr przyciąga tłumy widzów, którzy w niepowtarzalnej atmosferze chcą przeżyć niezapomniane chwile. To tak, jakby przenieść się o 2000 lat wstecz. Siadając na kamiennych schodkach teatru ma sie bowiem wrażenie, że wsiada się do wehikułu czasu. Szczególnie jeśli na scenie wystawiane są antyczne dramaty.
W dniu obecnym (kwiecień 2018) nie jest jeszcze niestety dostępny program na sezon 2018. Zainteresowani mogą śledzić stonę internetową organizacji festiwalu, na której znajdują się wszelkie nowe informacje.
Festiwal Dionisiache, źródło
GDZIE NOCOWAĆ W SEGESTA
Wycieczka do Segesta jest dobrym pomysłem na jedniodniowy wypad, jeśli jako BAZĘ NOCLEGOWĄ obraliście TRAPANI.
Na wycieczkę do Segesty powinniście przeznaczyć przynajmniej pół dnia. Jeśli wybierzecie się tam autem, powinno Wam to starczyć. Autobusem możecie potrzebować więcej czasu.
Jeśli nie chcecie nocować w Trapani, możecie poszukać czegoś w BAZIE NOCLEGOWEJ W SEGESTA. Na pewno wybierzecie coś dla siebie.
Mam nadzieję, że kiedy po raz kolejny odwiedzicie Sycylię, wpiszycie SEGESTĘ na listę Waszego programu. Jest to miejsce, które warto zwiedzić o każdej porze roku! Za każdym razem jest ono fascynujące i piękne. I co ciekawe, można połączyć tam zwiedzanie z trekkingiem, pobytem na łonie natury i małą podróżą w czasie…
Życzę Wam miłego zwiedzania i niezapomnianych chwil!!!
Pozdrawiam
Ewa
P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do nas na Facebooku!!!
[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]
Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i na nasz Instagram. Na naszym koncie Instagram znajdziecie fotki, których nie publikuję nigdzie indziej!!!! Zapraszam!!! Follow me!!!
Brak Komentarzy